„hrupka“ v Brně

Mgr. Gabriela Fišarová

12. 11. 2018
Citace:
„Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně se konal 9. listopadu Multimediální den spojený s vyhlášením výsledků soutěže školních časopisů. Program zahrnoval různé workshopy České televize, Českého rozhlasu a dalších redakcí, které rozšířily jejich schopnosti v oblasti médií. Hlavní téma tohoto roku byla televize a zpravodajství. Cílem akce bylo, aby se děti zlepšily v tvorbě školních časopisů a televize.“

Tuto zprávu vytvořenou redakčními týmy v přímém přenosu natočila a odvysílal ČT:D ještě týž den. Naše redaktorky „hrupky“, Jitka Komárková a Anička Vondrušková, se do celého natáčení aktivně zapojily a přispěly nápady k jeho realizaci. Druhé místo v krajském kole v Praze zajistilo naší redakci již poosmé přímý postup do republikového kola v Brně, kde probíhal již 12. ročník soutěže Školní časopis roku 2018. Cesta do Brna byla dlouhá a náročná. Jen tak tak jsme stihli prezentaci a slavnostní zahájení v obrovských prostorách auly. Přestože sál byl rozlehlý, nebylo si kam sednout. Není divu, záhy jsme se dozvěděli, že nás na setkání přijelo přes 600 zástupců redakcí základních i středních škol. Po slavnostním zahájení Multimediálního dne a předání cen Arnošta Heinricha za nejlepší žurnalistickou tvůrčí práci, se přítomní podle svého zájmu rozešli na připravené workshopy. Věřte, že nabídka byla ohromující. V šestipodlažní budově probíhaly programy, při kterých jsme se setkali se zástupci nejvýznamnějších českých redakcí a špičkovými odborníky na mediální sféru. Zcela nás ohromil Mediální jarmark v atriu. U jednotlivých stánků probíhaly diskuze se zástupci České tiskové kanceláře o tom, jak zajišťuje médiím živé videopřenosy. Novináři z brněnského studia České televize zase předváděli, jak se pracuje s kamerou a jak v praxi vypadá mobilní žurnalistika. Kdo měl zájem, mohl se nechat vyfotografovat, upravit si fotografii nebo si sám vyzkoušet práci s fotoaparátem. Návštěvníci mohli nahlédnout také do Fotobanky ČTK a Infobanky. Redakční tým nabízel možnost práci se systémem RedWeb a vytvořit a vytisknout svou vlastní titulní stranu novin. Přítomnost zástupců novin i Českého rozhlasu bylo samozřejmostí. Ještě před samotným vyhlášením výsledků soutěže stačila děvčata nahlédnout do studií, kde se právě točilo naživo. Nakoukly i do audiovizuální učebny vybavené pro střih a natáčení TV. Úderem poledne zahájil Petr Kantor, ředitel soutěže, předávání diplomů v kategorii Školní časopis roku 2018 pro základní školy. A jak si „hrupka“ vedla mezi 428 přihlášenými časopisy? V tak obrovské konkurenci získala 8. příčku a probojoval se tak mezi deset nejlepších časopisů v republice. Je to pro nás obrovská čest. Ještě jedno překvapení jsme přivezli domů – krabici naplněnou konkurenčními časopisy. Věříme, že jejich důkladné prostudování nám dopomůže k novým nápadům. Závěrem chci poděkovat všem, kteří se podílí na redaktorské práci. Jenom díky vám jsme se opět dostali až na republiku.