Kutná Hora – město stříbra

• Pavlína  Svobodová

Mgr. Pavlína Svobodová

19. 5. 2022

Ve čtvrtek 12. května 2022 vyjeli naši sedmáci na dějepisnou exkurzi do Kutné Hory. Cílem bylo poznat toto starobylé město trochu více, než v hodinách dějepisu.

Historii Kutné Hory provází od středověku těžba a zpracování stříbra. Díky ní patřily české země k nejbohatším ve střední Evropě a díky ní byly také postaveny nejvýznamnější stavby ve městě.
Naše exkurze představila žákům některé z nich.
Na úvod nás čekala nejzajímavější část naší exkurze, České muzeum stříbra – Hrádek a prohlídka bývalého stříbrného dolu.
Rozdělili jsme se na dvě skupiny, první zamířila do Hrádku a druhá do Vlašského dvora.
V Hrádku nás průvodkyně provedla celým procesem dobývání stříbrné rudy, její úpravy až k ražbě grošů.
Druhá skupina si prošla Vlašský dvůr, v jehož zdech český král Václav II. založil mincovnu a nechal razit pražský groš.
Od Hrádku jsme se vydali Barborskou ulicí k vrcholné ukázce gotického stavitelství Chrámu svaté Barbory. Ten jsme si prohlédli zvenku i zevnitř.
Cestou na náměstí jsme se zastavili u Rejskovy gotické kašny, následoval rozchod a čas na malé občerstvení.
Exkurzi jsme zakončili v Sedlci prohlídkou Kostnice, kde z kostí zemřelých během epidemií a válek architekt Santini vytvořil unikátní výzdobu.
Díky zvídavým, pozorným a vzorně se chovajícím žákům a nádhernému slunečnému počasí se exkurze vydařila.