Včelky Knihovna Bakaláři Suplování Office 365 Jídelníček Objednávka obědů Rozvrh PC učebny Nástěnka Robot Emil 3 Robot Emil 4 Facebook ZŠ Špičák
Zapoj se i ty

Zapoj se i ty

  • Iveta  Truhlářová

Mgr. Iveta Truhlářová

18. 1. 2024

Vodní stopa neboli virtuální voda je množství vody, které je zapotřebí k produkci zboží či služeb. 


V ČR spotřebuje jeden obyvatel za 1 den v průměru 4.500 l virtuální vody, čímž patříme na špici v zemích EU. Např. na 1 l mléka je potřeba 1.020 l vody, na 1 kg hovězího masa 15.000 l vody a na 1 kg rýže 2.450 l vody. Naši Erasmáci mají během ledna vážit v jednom z víkendových dnů odpady, které jako rodina vyprodukují. Dosavadní výsledky  od 41 rodin z naší školy ukazují, že nejvíce odpadů patří do popelnic na komunální odpad, 20 kg. Jeho vodní stopu bohužel nelze spočítat, neboť nemáme informace o složení, ale co přepočítat lze je cca 15,8 kg papíru, který byl vyhozen. Na 1 kg papíru se spotřebuje při výrobě 2.000 litrů virtuální vody, takže za jeden jediný den pouhých 41 domácností "vyhodilo" 31.600 l vody!!! Tak tedy neplýtvejme, ať zachráníme naši zelenou planetu pro budoucí pokolení.