Jak voní bylinky

• Daniela  Doležalová Golisová

Mgr. Daniela Doležalová Golisová

9. 11. 2023

Víte, jak se v listopadu vrátit do léta? Zajděte si do muzea, tak jako my, žáci 1. A a 1. D.

My jsme se vydali do Vlastivědného muzea v České Lípě ve středu 8.listopadu na návštěvu programu nazvaného Jak voní bylinky. Úkolem bylo se seznámit seznámit s různými bylinami, které se zde pěstují už dlouho, protože tu dříve byl klášter a také si něco voňavého vytvořit. Paní lektorky nám ukázaly spoustu zajímavých věcí: byliny, zahradu z pohledu ptáků (oknem v podkroví), bylinkové čaje, rozpuštěné i tuhé glycerínové mýdlo, aromatické oleje, ale i expozice o rostlinách, které jsou součástí stálé výstavy. Moc hezky se nám věnovaly a tak jsme se dozvěděli také spoustu zajímavých údajů. Třeba, že z pole levandule o velikosti fotbalového hřiště se vydestiluje aromatický olej, který se vejde do půllitrové láhve. Děti si užily jedinečné zážitky s vůněmi, barvami i tvary. Mohly si zahrát na lékárníky, alchymisty i mýdlaře. Domů si pak odnesly malý suvenýr - kousek vlastnoručně vyrobeného mýdla s aroma olejem. Moc se nám zde líbilo a určitě se brzy vrátíme.