Bakaláři Suplování Office 365 Jídelníček Objednávka obědů Rozvrh PC učebny
Návštěva mléčné farmy v Brništi

Návštěva mléčné farmy v Brništi

  • Barbora  Častulíková

Mgr. Barbora Častulíková

15. 11. 2021

11. listopadu jsme jeli do Brniště. Jeli jsme tam autobusem. Nejdříve jsme navštívili kravín - mléčnou farmu. Navlékli jsme si návleky a šli jsme. Na začátku byly březí krávy. Jedna kráva rodila. O něco dál byla telátka. Dál byla starší telátka.


Potom jsme navštívili ekocentrum, kde jsme se rozdělili do dvou skupin. Šli jsme k paní, která nám říkala zajímavosti. Třeba, že kráva má čtyři žaludky - bachor, čepec, slez a knihu. Pak, že kráva vyčůrá 40 litrů moči, je to přežvýkavec a sní 50 kg slámy a vypije taky 50 litrů vody. Je to holštýnské plemeno, které bývá vždy černobílé. Mléko nemá ve vemenu, ale tvoří ho v těle a pak teprve přechází do vemena. Krávy jedí obilnou směs a spí na slámě. Zemědělství je pro nás důležité, protože by jinak nebyla potrava.

Pak jsme si v ekocentru vyrobili kravičku jako masku. Pak jsme zabalili bágly a jeli jsme zpět do školy.

Nejlepší zážitek byla rodící kráva a malá telátka.

Zapsala za 4. C Nela Kopecká

Foto: Mgr. Barbora Častulíková