Testování žáků s OMJ únor 2022

• Iveta  Truhlářová

Mgr. Iveta Truhlářová

2. 3. 2022

Testování žáků s odlišným mateřským jazykem, kteří jsou na II. stupni na naší škole, proběhlo během tří týdnů v únoru 2022. Test znalostí českého jazyka se skládal ze 4 základních částí: porozumění čtenému textu, porozumění slyšenému textu, psaní a ústní části

Ústní část obsahovala minimálně dvě části a to představení se a popis obrázku. Dále studenti byli požádání, aby odpovídali na otázky examinátorů. Co vyplynulo ze současného testování? Nezáleží na tom, jak dlouho v Čechách cizojazyčný student žije, ale na jeho motivaci k učení se jazyku českému. Kdybychom měli srovnat úspěšnost písemné části testu, tak nejlépe dopadl poslech, následovalo porozumění čtenému textu a nejhůře dopadlo psaní. Výsledky obdrželo vedení školy a jednotliví vyučující, kteří se věnují jazykovému vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem.