Dušičky a Halloween

• Zuzana  Šídlová

Mgr. Zuzana Šídlová

1. 11. 2023

Víte, kde se slaví Dušičky a kde Halloween? Jaký je rozdíl mezi těmito dny? A kdy se slaví?

Děti z druhých tříd už odpovědi znají a to nejen na tyto otázky, ale i na spousty dalších. V uplynulých dnech se všichni žáci seznámili s tradicemi a zvyky podzimního období. Dušičky jsou v kalendáři uváděny jako ,,Památka všech věrných zesnulých” (zkráceně Památka zesnulých) a najdeme je v kalendáři pod datem 2.11. S tímto dnem jsou spojené vzpomínky na naše zesnulé a tento čas věnujeme například návštěvě hřbitovů. Oproti tomu Halloween je svátek převzatý, který se těší veliké oblibě. V našem okolí jsme mohli zaznamenat nespočet aktivit. I my ve škole jsme nezůstali pozadu a výuku jsme přizpůsobili těmto svátkům. Děti si vyzkoušely v rámci projektového dne, jak jde zpestřit běžnou výuku českého jazyka, matematiky a i výtvarné výchovy. Otestovali jsme si práci nejen ve skupinkách, ale i samostatné plnění úkolů. Vypočítali jsme několik tajemných příkladů, vyluštili záhadnou tajenku, vyrobili i něco na památku. Protože v našich třídách máme i několik cizinců, naučili jsme je novým slovům a oni nám na oplátku vyprávěli, jaké svátky mají oni. Na závěr jsme si společně zhodnotili průběh celého dne a díky myšlenkové mapě jsme si všichni udělali jasný obrázek o tom, kde, proč a jak se tyto dny slaví.